Youtube’da başarılı olmak için ipuçları

Henüz yorum yok

YOUTUBE’A ‘REKLOMASTİK’ BAKIŞ:

Youtube, insanları etkili ve kolay biçimde içine alıp çevreleyen en önemli video temelli sosyal medya ağıdır. Video denince akla ilk gelen sosyal medya platformu olan Youtube, bu konumu bakımından ne denli önemli bir sosyal ağ olduğunu bizlere gösteriyor. Videoların izlenme sayısına göre para kazanma aracı haline de gelen Youtube, bu özelliğiyle her geçen gün kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor. Geçmişe baktığımızda son derece amatör seviyelerde başlayan video yayınlarının, günümüzde kazandığı değer (Adsense) sebebiyle profesyonelliğe doğru gittiğini görmekteyiz. Buna rağmen gelinen profesyonellik noktasıyla izlenme rakamları arasında tam anlamıyla doğru orantı olduğunu söyleyemeyiz. “Reklomastik”, sizleri profesyonelliğin önüne geçirecek birkaç ipucu veriyor:

1. Ne olursan ol, samimi ol!

Ufak bir Youtube gezintisinden sonra bile anlayabileceğiniz üzere, bu mecrada yalnızca parası olanın düdüğü ötmüyor. Fenomen olmak için profesyonel bir kamera, ışık ve kaliteli bir ekibe ihtiyacınız yok! “Piston aşağı!”, “Oğlum bak git!”, “Kan benim, damar benim!” ve daha binlerce fenomen, bu videolar sayesinde hayat buldu. Şüphesiz ki bu videoların izlenmesini sağlayan temel öge “samimiyet”.

2. Bitirelim şu işi ahbap!

Televizyon reklamlarını neden izlediğimizi hiç düşündünüz mü? Genç bir erkek neden bulaşık deterjanı reklamı izler? Reklomastik işin püf noktasını biliyor. Buna “bitiricilik” diyebiliriz. Bir reklam kesinlikle bitirici olmalıdır. İlgi çekici, kısa ve net. Ne kadar işlevsel veya kaliteli olursa olsun bir ürünü satın almamızdaki neden sadece kendisi değildir. Aynı durum bir Youtube projesinde de geçerlidir. Bir videoyu izledikten sonra “Ben bunu neden izledim?” sorusuna yanıt bulamayabilirsiniz. Belki de sihirli bir dokunuştur bu.

3. ‘Çakma’ya yer yok!

Youtube kapısının anahtarı budur, orijinal değilseniz içeri giremezsiniz. Çakma projeler asla başarıya ulaşmaz. (İstisnalar hariç.) İnsanlar izlediği bir filmi tekrar izlemekten kaçınır. Bu sebeple, değinilmemiş konular, keşfedilmemiş topraklar gibidir. Kaliteli fikirler üretin ve olabildiğince doğal olun. İzleyici, sizi yalnızca siz olduğunuz için izliyordur, bunu bilin istedim. Her şeye rağmen, tüm ipuçları göz önünde bulundurarak yapılmış herhangi bir projenin başarıya ulaşmasının da bir garantisi yoktur. Youtube, ummadık taşın baş çatlatabildiği, nadir sosyal medya araçlarından biridir. Peki, biz bu aracı nasıl kullanacağız? Reklomastik direksiyondayken sürüş keyfini yaşamaya hazır olun!

Reklomastik bilgiler

Reklomastik dijital pazarlama merkezi olarak, online alanda tüm bilgilerimizi paylaşıyor, paylaştıkça ülkemizin daha başarılı bir ülke olmasını diliyoruz.

İletişime geçebilirsiniz

Bizimle hemen iletişime geçebilir, aklınıza gelen tüm soruları bize sorabilir, projelerinizi bize anlatabilirsiniz.

Yazılarımızı sürekli takip edin

Zorunlu alanları * doldurun.

İlgili yazılarımız

Tüm yazılarımızı gör
Henüz yorum yok
 

Leave a Comment