Youtube kuruluş hikayesi

Henüz yorum yok

Kimi zaman yıllarca başımızı emanet ettiğimiz berberin ismini, kimi zaman yaşadığımız ülkenin tarihini, kimi zaman da her gün ziyaret ettiğimiz sitenin ne amaçla kurulduğunu bilmeyiz. Hepimizin günde en az bir kez tıklayıp video izlediği Youtube’un niçin ve nasıl kurulduğunu merak ettik mi? Üzülmeyin, ne de olsa öğrenmemek ayıp, değil mi? Sizler için, ‘Reklomastik’ farkıyla Youtube sitesinin kuruluş hikayesi…

“Soğuk bir ocak akşamıydı…”

Youtube sitesinin tohumları ne zaman atıldı?… Kredi kartı alışveriş sitesi PayPal’de birlikte çalışan gençlerden Steve Chen (28), Chad Hurley (29) ve Jawed Karim (27) tarafından 2005 yılının ocak ayında atılmıştır. Ancak medyada, bu konuda çeşitli spekülasyonlar yer almaktadır.

“Son akşam yemeği”

Amerika Birleşik Devletleri’nin San Francisco şehrinde yaşayan Chen’in garaj ofisi tarzındaki evinde yenilen akşam yemeği ve ardından yapılan parti sırasında ilk Youtube tohumlarının atıldığı görüşü ağır basmaktadır. Chen ve Hurley’in de birinci ağızdan doğruladığı bu habere göre, partide çekilen fotoğraflar ve videolar paylaşılmak istenmiştir fakat (henüz İnstagram ve Facebook gibi fenomenler kozasından çıkmadığı için) görüntü boyutlarının büyüklüğü ve e-posta yoluyla göndermenin zorluğu sebebiyle çıkan sorunlar, bu ikiliyi harekete geçirmiştir. Kızlı erkekli akşam yemekleri, ev partileri düzenleyen bu ikilinin amacı video paylaşım platformu oluşturmak değildi tabii. “Hot or not” sitesinden ilham alınarak, görüntülerin paylaşılması suretiyle, bir çevrimiçi arkadaşlık sitesinin video versiyonu olarak düşünülen Youtube, çok kısa bir zamanda dünyanın en büyük video paylaşım sitesi haline gelmiştir.

“Adamın devam diyor!”

Youtube kurucularından, partiye katılmayan (Bangladeş asıllı Almanya doğumlu Amerikan vatandaşı) Jawed Karim’e göre ise ilk tohumlar, 2004 yılında bir Amerikan futbolu maçı sırasında, Janet Jackson’ın yaşadığı göğüs frikiği kazası ve Hint Okyanusu’nda meydana gelen tsunami felaketi ile atılmıştır. Kurucu ortakları tarafından onaylanmayan bu düşünce, fikir üretiminin en yoğun olduğu bölgenin ‘tuvalet ve çevresi’ olan bir ülkede yaşayan bizler için fazla enteresan gelmese de spekülasyonların başını çekmekte ve Youtube kuruluş hikayesinin ne kadar reklomastik olduğunu kanıtlar niteliktedir.

“Özel günleri seçelim kanka.”

Youtube, resmi olarak 14 Şubat 2005’te kurulmuştur ancak maddi sıkıntılar nedeniyle, ilk video 23 Nisan 2005’te Jawed Karim tarafından siteye yüklenebilmiştir. San Diego hayvanat bahçesinde, fillerin önünde çekilen “Me at the zoo” (Hayvanat bahçesinde ben) adlı videonun üzerinden 10 sene geçmiştir ve hala izlenebilir konumdadır. Şahsen ilk defa az önce izledim. Duygulanmamak elde değil. An itibarıyla 27.542.700 izlenme rakamıyla Jawed’in ilk ve tek videosu… https://www.youtube.com/watch?v=jNQXAC9IVRw

YouTube, 1.5 yıllık sürede milyar dolarlık bir şirket oldu. Böylece nisan ayında test videosunun yayınlanmasıyla hayata geçen “YouTube.com”, Aralık 2005’te yayına başladı.

youtube

Reklomastik bilgiler

Reklomastik dijital pazarlama merkezi olarak, online alanda tüm bilgilerimizi paylaşıyor, paylaştıkça ülkemizin daha başarılı bir ülke olmasını diliyoruz.

İletişime geçebilirsiniz

Bizimle hemen iletişime geçebilir, aklınıza gelen tüm soruları bize sorabilir, projelerinizi bize anlatabilirsiniz.

Yazılarımızı sürekli takip edin

Zorunlu alanları * doldurun.

İlgili yazılarımız

Tüm yazılarımızı gör
Henüz yorum yok
 

Leave a Comment