Sosyal Medya’yı nasıl kullanmalıyız?

1 Yorum

-Kobiler için Sosyal Medya Tüyoları, Start up’lar için Sosyal Medya Tüyoları-

İletişim teknolojilerinin son raddede olduğu Bilgi Toplumu’nda hayatımızın belki de en önemli parçası haline gelen Sosyal Medya, sadece kişilerin değil kurumların ve markaların da en önemli parçası haline geldi. Kamuoyu oluşturma, algı yönetimi ve marka imajı gibi konularda Sosyal Medya’nın yadsınamaz bir payı var.

Peki, bu kadar önemli olan Sosyal Medya’yı nasıl kullanmalıyız? Start-up’lar, Kobi’ler, markalar Sosyal Medya’yı nasıl kullanmalı? İşte tam da bu bağlamda sizlere ufak Reklomastik tavsiyelerimiz var. Gelin size çok ufak, şöyle ucundan ucundan Reklomastik bakış açısıyla tüyolar verelim:

 

Hedef Kitleyi Belirle!

Evet, önce hedef kitlemizi belirlememiz gerekiyor. Fakat, bu öyle basit bir belirleme olmayacak. Nasıl yani? Şöyle, “hedef kitlenin cinsiyeti ne?, yaş aralığı ne, hangi diziyi izliyor, hangi müziği dinliyor, nasıl konuşuyor, internette nasıl bir dili var…” gibi soruları cevaplamamız gerekiyor. Bu ve bunun gibi soruları cevaplayabilmek çok önemli. Çünkü, içerik üretirken bu kriterleri kullanacağız. Örneğin; Facebook sayfanızı beğenen insanların %80’i “İnci Sözlük” sayfasını da beğenmişse hedef kitlenizin caps türü paylaşımları sevdiği sonucuna varabilirsiniz ya da komik paylaşımlara daha ağırlık verebilirsiniz. Veyahut hedef kitlenizin %70’i Metallica sayfasını da beğenmişse Metallica ile ilgili bir paylaşım yapmanız hedef kitlenizi mutlu edecektir. Örnekler çoğaltılabilir.

Sosyal Medya’da kullanacağımız dile karar verirken hedef kitlenin nasıl bir iletişim dili olduğunu da bilmemiz gerekir. Çünkü hedef kitle nasıl iletişim kuruyorsa bizden de bunu bekliyor. Samimi bir dil kullanıyorsa bizden de bunu bekliyor. Eğlenceli bir dil kullanıyorsa bizden de bunu bekliyor.

 

Hedef Kitleyi Özel Hissettir!

Hedef Kitle’yi memnun etmek istiyorsak onları özel hissettirmeliyiz. Bunun için neler yapılabilir? Kullanıcıların doğum günlerini kutlamak veya doğum günlerinde onlara özel “doğum günü indirimi” gibi kampayanlar yapmak… Bunların yanında kullanıcılara periyodik olarak sorular sormak, kullanıcıları sürece dahil etmek, onları önemsediğinizi gösterecek ve özel hissettirecektir.

 

Rakip Analizi Yap!

Sektördeki rakiplerimizin Sosyal Medya hesapları nasıl paylaşımlar yapıyor, hangi sayfaları takip ediyor, konumlandırmaları nasıl gibi sorularla hareket edebiliriz. Bu kriterleri göz önünde bulundurmakta kesinlikle fayda var. Stratejinizi belirlerken bu veriler sizin için ufak da olsa yol gösterebilir.

 

Kullanıcı İçin Faydalı İçerikler Üret!

Bu madde gerçekten en az diğerleri kadar önemlidir. İnsanlar, kendilerine faydalı olduğunu düşündüğü şeyleri duymak isterler. Bunun için bilgi içerikli, fakat bunu fazla göstermeyen içerikler paylaşılmalı. Böylece birçok insanın sizi takip etmekten vazgeçmesini önleyecek büyük bir kozunuz olmuş olur. Bu maddedeki anatar cümle: “İnsanların sizi takip etmesi için başka sebepleri de olmalı!”

 

Vizyonunu Yansıt!

Sosyal Medya algı yönetimidir. Sosyal Medya’daki her paylaşımınızla bir ikna sürecine başlarsınız ve bu, imajınızı belirleyen önemli faktörlerden biridir. Peki neler yapmalıyım? Bu, markaya göre değişen bir durumdur. Fakat, genel olarak portföyümüzü göstermeli ve vizyonumuzu yansıtmalıyız. Böylece hedef kitlenize güven vermiş olursunuz. Bu maddede dikkat etmemiz gereken şey ise ‘samimiyet’tir.

 

Gerçek Zamanlı İletişim

Gerçek Zamanlı İletişim veya Gerçek Zamanlı Pazarlama… Gündemdeki haberleri ve olayları takip ederek gündemdeki konularla alakalı paylaşım yapmaktır. Bu yolla ürünlerinizi, hizmetlerinizi veya kampanyalarınızı tanıtabilirsiniz. Diyaloglara doğrudan katılarak daha geniş kitlelere ulaşmış olursunuz. Buradaki espri ise kullanılan hashtag’lerdir. Bu yöntem, kısa zamanda hızlı sonuçlar doğurur. Ayrıca gündemi takip ettiğinizi göstermek ve bununla alakalı paylaşım yapmak hedef kitlenize güven de verecektir. Bunun için gündemi ve dünyadaki trendleri her an takip etmelisiniz. Yaratıcılığa çok müsait olan bu yolla hedef kitlenize doğrudan ulaşmış olacaksınız. Örneğin; Oreo’nun Amerikan Futbolu Ligi şampiyonluk maçı sırasında kesilen elektriğe atıfta bulunarak attığı bu tweet binlerce retweet alarak çok konuşulmuştu: You can still dunk in the dark. Power out? No problem. / Gücünüz mü bitti? Sorun yok. Karanlıkta da sayı atabilirsiniz.

Oreo-Dunk-in-the-dark

(Güneş tutulmasıyla ilgili gerçek zamanlı iletişim örneklerine buradan ulaşabilirsiniz: http://teknososyal.net/sosyal-medya/gunesin-tutulmasi-sosyal-markalara-yaradi)

 

Bunların yanında; insanlara konuşacakları içerik vermek, şaşırtıcı olmak (Tebrikler uçak kazandınız!), hayranlara cevap veririken içerik üretmek (Bu, markayı arkadaş olarak görmelerini sağlar ve bir markanın gelebileceği en iyi nokta da budur.) gibi maddelerimiz de var. Şimdilik bu kadarı yeter. “Bizi takip etmeye devam edin.” demiyorum, orasını siz bilirsiniz.

Reklomastik bilgiler

Reklomastik dijital pazarlama merkezi olarak, online alanda tüm bilgilerimizi paylaşıyor, paylaştıkça ülkemizin daha başarılı bir ülke olmasını diliyoruz.

İletişime geçebilirsiniz

Bizimle hemen iletişime geçebilir, aklınıza gelen tüm soruları bize sorabilir, projelerinizi bize anlatabilirsiniz.

Yazılarımızı sürekli takip edin

Zorunlu alanları * doldurun.

İlgili yazılarımız

Tüm yazılarımızı gör