Sosyal medyada en çok yapılan 10 yanlış

Henüz yorum yok

Hepimizin farklı sosyal medya ağlarında hesapları var. Facebook, Twitter, Instagram, Swarm ve Snapchat gibi… Peki, bu hesapları ne kadar doğru kullanıyoruz?  İşte size Reklomastik bir bakış açısıyla Sosyal Medya’da en çok yapılan 10 yanlışı gösteriyoruz…

 

1) Swarm’da Yazı Paylaşmak

Swarm, bulunduğunuz yeri bildirerek, yakınınızdaki arkadaşları bulup onlarla iletişime geçmenizi sağlayan, arkadaşlarınızın nerede olduğu sorusunu cevaplayan ve aranızdaki uzaklık mesafesini gösteren bir uygulamadır. Hesabı ereğine göre kullanmak esastır ve dolayısıyla Swarm’da yazı paylaşmak yanlıştır.

Swarm

 

2) Cümle cümle tweet atmak

Twitter, bir tweet paylaşmak için 140 karakter sınırı koyuyor. Bu sınır sebebiyle bazen söylemek istediğimizi ne kadar kısaltsak da anlatmak istediğimize yetmiyor. Çoğu insan da anlatılmak isteneni cümle cümle paylaşıyor. Bu da çoğu kez komik sonuçlar doğuruyor. Bunun yerine, söylemek istenen şey 1,2,3… diye sıralanarak paylaşılmalı veya anlatılmak istenen şey not defterine yazılıp ekran görüntüsü alınıp paylaşılmalı. Böyle kullanarak komik durumların önüne geçebilirsiniz.

twitter

 

3) Anlamsız hashtagler

Hashtag, sosyal medyanın en önemli terimlerinden biridir. “#” sembolünün yanına yazdığımız kelime veya kelime gruplarıyla diğer kullanıcılara ulaşmanın bir yoludur. Örneğin, Instagram’da Ayder Yaylası’nda çektiğiniz bir manzara fotoğrafına, aralarında birer boşluk bırakarak #manzara #ayderyaylasi #rize hashtagleri yazılabilir. Başka bir kullanıcı Instagram’da manzara, ayderyaylasi veya rize hashtagini aratırsa sizin fotoğrafınızla karşılaşacaktır. Fakat çoğu kullanıcı hashtagleri yanlış kullanabiliyor. Aşağıdaki fotoğrafı başka bir kullanıcının görebilmesi için #ablasının hashtagini veya #ayşegülümmmmm hashtagini girmesi gerekir.

instagram

 

4) Facebook’ta yanlış yere yapılan yorum

Facebook’ta durum güncellemenize, fotoğrafınıza veya bağlantınıza yapılan bir yoruma cevap vermek için “yanıtla” kısmına değil de yeni bir yorum yapma kısmından cevap vermek yanlıştır.

facebook

 

5) Sadece büyük harf kullanmak

Sosyal Medya’da bir şeyler anlatırken büyük harflerle yazmak doğru değildir. Büyük harflerle yazmak okumayı zorlaştırır ve yazıyı olduğundan daha uzun gösterir dolayısıyla genelde okunmadan geçilir.

buyukharf

 

6) Paragraf kullanmamak

Paragraf, Türkçe’nin en önemli terimlerin biridir, olmazsa olmazıdır. Paragraf, yazının kolay okunmasını ve daha kolay anlaşılmasını sağlar. Fakat pek çoğumuz paragraf kullanmıyor. Paragraf kullanımına özen gösterelim efendim.

facebookuzunparagraf

 

7) Instagram’da peş peşe fotoğraf paylaşmak

Instagram’da peş peşe 3, 4, 5 hatta 6 fotoğrafı birden yükleyenler olabiliyor. Bu da kesinlikle yanlıştır. Insanların duvarında üst üste 6 fotoğrafınızın olması onları sıkabilir. Hatta böyle bir durumda sizi unfollow etmesi bile kaçınılmaz olacaktır. Eğer sizden hoşlanmıyorsa kimse 6 fotoğrafınızın 6’sını da incelemeyecektir.

pespesefoto

 

 

8) Fotoğrafta olmayanları etiketlemek

Fotoğraf etiketlemek, fotoğraftaki kişilerin kim olduğuna ve o kişilere kolayca ulaşılabilmesine olanak sağlamak için kullanılan bir özelliktir. Fakat pek çok kişi o fotoğraf dışındaki herkesi etiketleyebiliyor. Fotoğrafının daha çok kişiye ulaşması için yapılan bu durumun hoş sonuçlar doğurmadığını belirtmek istedik.

fotograftaolmayanlarietiketlemek

 

9) Facebook’un “Ne yaptığını ve nasıl hissettiğini ekle” kısmı 

Bunu sormayın gitsin zaten.

facebook

 

10) Arabada çekilen videolar

Evet, daha çok Snapchat’te ve Instagram’da gördüğümüz arkaplanda çalınan şarkıyla beraber çekilen videolar adeta bunaltmış durumda. Her yerde gördüğümüz bu videolar, genelde sonuna kadar izlenmeden geçiliyor. Bizden söylemesi.

arabadacekilensnapler

 

Reklomastik bir tavsiye: Her sosyal medya ağı için ayrı bir tarzınız olsun. Facebook’ta ne yazıyorsanız Twitter’da da aynı şeyleri yazmayın mesela. İnsanların sizi diğer sosyal medya ağlarından da takip etmesi için başka sebepleri olsun.

 

Reklomastik bilgiler

Reklomastik dijital pazarlama merkezi olarak, online alanda tüm bilgilerimizi paylaşıyor, paylaştıkça ülkemizin daha başarılı bir ülke olmasını diliyoruz.

İletişime geçebilirsiniz

Bizimle hemen iletişime geçebilir, aklınıza gelen tüm soruları bize sorabilir, projelerinizi bize anlatabilirsiniz.

Yazılarımızı sürekli takip edin

Zorunlu alanları * doldurun.

İlgili yazılarımız

Tüm yazılarımızı gör
Henüz yorum yok
 

Leave a Comment