Sosyal Medya ve Dünya Vatandaşlığı

Henüz yorum yok

1960’lı yıllarda Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından desteklenen ilk internet protokolü (IP) kullanılarak bir bilgisayardan diğer bilgisayara bilgi-veri-enformasyon gönderen ağ haberleşme sistemi olan internetin 2000’li yıllarda bu seviyeye geleceği tahmin edilebilir miydi?

İnternet, onun özelinde sosyal medya, hayatımızı gerçekten çok değiştirdi. Bunun olumlu ve olumsuz tarafları var. Bunlar üzerine pekçok makale yazıldı ve yazılmaya da devam edecek. Alışkanlıklarımızı, ilişkilerimizi, ruh halimizi bu denli değiştiren sosyal medya, global bilgi toplumunun dilini de değiştirdi. Böyle büyük bir iletişim ortamında yer alan global bilgi toplumunun kültürünün değişime ve dönüşüme uğramamasını beklemek ahmaklık olurdu zaten.

 

Çift Yönlü Veri Paylaşımı

Her şey tek yönlü veri paylaşımından çift yönlü veri paylaşımına geçilmesiyle başladı. Web 2.0 denilen tek yönlü veri paylaşımından çift yönlü veri paylaşımına ulaşılmasını sağlayan iletişim ortamının sağlanması kullanıcıların da iletişim şemasına göre “mesaj” üretebilmesine sebep oldu. Milyonlarca insan bu sayede mesaj üretmeye başladı. Yani, kullanıcılar, sadece tüketici olmaktan çıktı. Aynı zamanda üreten de olmaya başladı. Bu da literatüre yeni bir kavram kazandırdı, “türetici”. Türetici kavramı, tüketirken üretmek ya da üretirken tüketmek anlamına geliyor. Örneğin, şu an bu yazımı okuyorsunuz, tüketiyorsunuz. Bu yazımı birazdan paylaşırsanız, hem tüketmiş hem de üretmiş olacaksanız. Yani, türetici olacaksınız.

 

Twitter’ın 140 Karakter Sınırı

Günümüzde çoğu insan kısa ve net cümleler kuruyor. Eskiden bu böyle değildi. Çoğu insanın kısa cümlelerle konuşması üslupla alakalı bir konu. Üslubun oluşmasında ise birçok etki vardır. Çoğu insanın düşüncelerini ifade ederken kısa ve net cümleler kurmasının Twitter’ın 140 karakter sınırı koymasının da bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Bu sınır sonucunun kişi üzerindeki “anlatmak istediğini kısa ve net bir şekilde ifade edebilmesi” durumu olumlu mudur olumsuz mudur, ne ölçüde? Hangi konuda olumludur, hangi konuda olumsuzdur, tartışılır. Fakat bu 140 karakter sınırı ile insanların dilleri üzerinde anlamlı bir ilişki olduğu bir gerçek.

 

Yılın Kelimesi

1889 yılında kurulan Amerikan Diyalekt Topluluğu her sene İngilizceye giren yeni kelimeleri inceliyor ve yılın kelimesini seçiyorlar. Yaptıkları çalışmalarla o seneye damgasını vuran kelimeleri açıklıyorlar. Bu topluluğun araştırmaları sonucununa göre 2012 yılının kelimesi,  “#” sembolünün yanına yazdığımız kelime veya kelime gruplarıyla diğer kullanıcılara ulaşmanın bir yolu olan “hashtag” olmuştu. Bunun gibi çalışmalar yapan Oxford Dictionaries diye de bir kurum var ve onların calışmaları sonucuna göre 2013 yılının kelimesi ise kendi fotoğrafını çekmek anlamana gelen “selfie” olmuştu. Oxford Dictionaris’in geçen ay açıkladığı 2015 yılının kelimesi ise kullanıcıların duygularını kelimelere ihtiyaç duymadan ifade etmelerine imkan sağlayan “emoji” oldu.

Çift yönlü veri paylaşımı, türetici kavramı ve hayatımıza giren yeni kelimeler… Toplumlar ve kültürler sosyal medyanın etkisiyle değişim ve dönüşüme uğruyor ve bu değişim ve dönüşüm hızla devam edecek. Fakat şu unutulmamalı, bu değişim ve dönüşüme uğrayanlar interneti ve sosyal medyayı kullanan toplumlar olacak. Reklomastik bir bakış açısıyla bakarsak internet ve sosyal medya kullanımıyla toplumlar artık daha çok birbirine yaklaşacak ve dil, din, ırk gibi kavramlar eski keskinliğini yitirecek. “Dünya vatandaşlığı” etiketi var olacak ve “dünya vatandaşlığı” kavramı popüler kültürün en önemli yerinde yer alacak.

Reklomastik bilgiler

Reklomastik dijital pazarlama merkezi olarak, online alanda tüm bilgilerimizi paylaşıyor, paylaştıkça ülkemizin daha başarılı bir ülke olmasını diliyoruz.

İletişime geçebilirsiniz

Bizimle hemen iletişime geçebilir, aklınıza gelen tüm soruları bize sorabilir, projelerinizi bize anlatabilirsiniz.

Yazılarımızı sürekli takip edin

Zorunlu alanları * doldurun.

İlgili yazılarımız

Tüm yazılarımızı gör
Henüz yorum yok
 

Leave a Comment