Sosyal medya uzmanlarında olması gereken özellikler

Henüz yorum yok

Sosyal Medya Yönetimi

7 milyarlık dünya nüfusunda 3 milyar insan internete bağlanabiliyor. 10 yıl önce hayatımıza giren sosyal medyanın kullanıcı sayısı ise internete bağlanabilen 3 milyar insanın %70’i olduğu belirtiliyor. Türkiye’de ise yaklaşık 40 milyon tane sosyal medya hesabı var. Bu 40 milyon sosyal medya hesabı ise nüfusun yarıdan fazlasına tekabül ediyor.

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’deki internet kullanıcıları gün içerisinde ortalama 4 saat 37 dakikayı internette, ortalama 2 saat 56 dakikayı ise sosyal medyada geçiriyor. Bu demek oluyor ki kullanıcılar zamanlarının büyük bir bölümünü sosyal medyada geçiriyor. Bu kadar geniş bir kitlenin sosyal medyada bu kadar zaman geçirmesi ise sosyal medyanın ne kadar önemli olduğuna bir işaret.

Sosyal medyadaki bu büyük kullanıcı potansiyeli ise markaların kullanıcılara ulaşabilmesi bakımından çok önemli. Fakat ulaşabilmesinden çok, nasıl ulaşabildiği daha önemli. Bu yüzden sosyal medya yönetimi asla sadece sosyal medya yönetimi değildir. 

Evet, sosyal medya yönetimi asla sadece sosyal medya yönetimi değildir. Sosyal medya yönetimi, profesyonellere bırakılması gereken bir iştir. Profesyonelden kastımız nedir? Profesyonelden kastımız iletişim uzmanlığıdır. İletişim, aslında bir ikna süreçidir. İletişim kurulmaya başlandığı anda bir ikna sürecine başlarsınız ve bu iletişimin doğasında vardır. Bu ikna sürecinde ise en doğru mesajı, en doğru alıcıya, en doğru kanalla, en doğru şekilde veren ise ancak iletişim uzmanının yapabileceği bir iştir.

Sosyal medya uzmanlığı aslında iletişim uzmanlığıdır. Bir sosyal medya uzmanının (yani aslında iletişim uzmanının) bu ikna sürecinde sahip olması gereken belli başlı özellikler vardır. Bu özellikler,

 

1) Mükemmel seviyede dil bilgisine sahip olmak

Evet, sağlıklı bir iletişim için en önemlisi mükemmel seviyede dil bilgisidir. Noktalama işaretlerinden tutun da bağlaçların kullanımına, kelime bilgisinden tutun da imla kurallarına kadar mükemmel seviyede olmalı. Kimse bir markanın sosyal medya hesabında dahi anlamındaki de/da’yı bitişik yazdığını görmek istemez. Bu, markaya olan güvenilirliği ve saygınlığı zedeleyen bir faktördür. Bu yüzden, yine söylüyoruz, dil bilgisi mükemmel seviyede olmalı.

 

2) Gündemi sürekli takip etmek

Yeniliklerden haberdar olmak, kendini güncel tutabilmek bu mesleğin olmazsa olmazıdır. Sadece bunlar için değil, gündemle alakalı paylaşımlar yapmak da marka için geniş kitlelere ulaşabilmesine olanak sağlar. Buna, gerçek zamanlı iletişim veya gerçek zamanlı pazarlama diyoruz.

 

3) Psikoloji ve Sosyoloji bilmek

Sosyal medya ile milyonlarca insana ulaşıyorsunuz ve bu kadar insana ulaşabilme imkanı sağlayan bir mecrada psikoloji ve sosyoloji bilmemek, bu işte sizi çok gerilerde bırakabilir. Marka ile ilgili sosyal medyada yapılacak bir paylaşımın nasıl yapılması gerektiği ve insanlarda nasıl bir algı oluşturabileceği konularında fikir yürütebilme kabiliyeti psikoloji ve sosyoloji bilmekten geçer. Örneğin, “Hedef kitle tarafında güven uyandırıyor olmamız bize olan ilgiyi arttıracak ve bu ilgi satışlarımıza yansıyacaktır. Hedef kitlede güven uyandırıyor olabilmemiz için insanlarda şu motivasyonu uyandırıyor olmamız gerekir. O motivasyonu uyandırıyor olabilmemiz için şu paylaşımı yapmamız gerekir.” gibi neden-sonuç ilişkilerini kurabilmesi gerekir. İşte bu neden-sonuç ilişkilerinin sağlıklı kurulabilmesi psikoloji ve sosyoloji bilmekten geçer.

 

4) Ölçümleme araçlarını kullanmayı bilmek

Facebook Insights, Crazyegg, Agorapulse, Sensekit, Monitera, Somera, BoomSonar, Radian6, Brand24, Mention, Trackur, UberVU, Talkwalker, Riva IQ, Buzzsumo gibi sosyal medya ölçümleme araçları bize hedef kitleyle ilgili çoğu bilgiye sahip olmamızı sağlayacak. Kullanıcıların cinsiyet, yaş, coğrafi konum gibi bilgilerine sahip olmak ve markanız nerede nasıl konuşuluyor gibi soruları cevaplamanız, planlamanızı buna göre yapmanızı sağlayacak. Facebook Adwords ise markanızı daha fazla kişiye pazarlamanıza yardımcı olacak ve geleneksel medyaya oranla gayet cüzi miktarlarda ücretler ödeyerek reklam vermenizi sağlayacak. Ne kadar başarılısınız, nasıl etkileşimler aldınız, nasıl bir planlama ve strateji geliştirmelisiniz gibi sorulara cevap vermenizi sağlayacak verilere ulaşabilmek işte bu sosyal medya uygulamalarını kullanmayı bilmekten geçiyor.

 

5) Analitik zekaya sahip olmak

Analiz edebilme ve doğru tespitler yapabilme kabiliyeti bir sosyal medyacı için oldukça önemlidir. Doğru tespitler yapabilme, sosyal medyada uygulanacak stratejiler ve doğru algoritmaları kurup markayı başarıya ulaştırabilmek için analitik zekaya sahip olabilmek belirleyici olacaktır. Aksi halde beklenmedik krizler yaşayabilir ve o krizleri doğru yönetemeyebilirsiniz. Ayrıca analitik zeka, herkesin baktığı ama kimsenin farkında olamadığı durumları ortaya çıkarabilmek ve dolayısıyla etkileyici tespitler yapabilmek için de en büyük yardımcınız olacaktır. Analitik zekaya sahip değilseniz işiniz biraz zor.

 

6) Photoshop kullanmayı bilmek

Yapılan araştırmalara ve edinilen tecrübelere göre görselli içeriklere daha çok tıklandığı ortaya çıkmaktadır. Toplumumuzun yazılı içeriklerden çok görsel içeriklere önem vermesi de sizin doğal olarak görsel içerikler üretmenize sebep olacak. Bu görsel içerikleri üretebilmenin yolu da Photoshop bilmekten geçiyor. Sosyal medya uzmanı olmak istiyorsanız kesinlikle Photoshop öğrenmelisiniz.

 

6) Genel kültür bilgisi

Her ne kadar genel kültür ifadesini sevmesek de kapsayıcı bir kavram olduğu için bu başlık ismini yazmayı tercih ettik. İşin aslı, belli bir entelektüel seviyeye sahip olmaktır. Bunun bir sınırı yok ve olmamalı da. Örneğin, hukuk nosyonuna sahip olmak, dünya toplumlarının kültürlerini bilmek, dünyada neler olup bittiğiyle ilgili bir fikir sahibi olmak, bir sosyal medyacıyı öne çıkaracak konulardır. Bir sosyal medya uzmanı bazı bilgileri saçma da bulsa bir gün o bilgileri bir içerik oluştururken gün gelir kullanmak durumunda kalabilir. “Ne kadar çok bilgi, o kadar iyi.” diyoruz.

 

İşte böyle… Sosyal medya yönetimi, basit gibi görünen aslında hiç de öyle olmayan ve profesyonellere bırakılması gereken son derece önemli bir konudur. Bir marka, hesabını, işte bu özelliklere sahip olan kişilere veya bu özelliklere sahip olan kişileri bünyesinde barındıran ajanslara teslim etmelidir, tıpkı Reklomastik gibi…

Reklomastik bilgiler

Reklomastik dijital pazarlama merkezi olarak, online alanda tüm bilgilerimizi paylaşıyor, paylaştıkça ülkemizin daha başarılı bir ülke olmasını diliyoruz.

İletişime geçebilirsiniz

Bizimle hemen iletişime geçebilir, aklınıza gelen tüm soruları bize sorabilir, projelerinizi bize anlatabilirsiniz.

Yazılarımızı sürekli takip edin

Zorunlu alanları * doldurun.

İlgili yazılarımız

Tüm yazılarımızı gör
Henüz yorum yok
 

Leave a Comment