Seo Nedir?-Seo’nun faydaları nelerdir?

  • Ekim 28, 2015
  • SEO
Henüz yorum yok

Seo nedir? 

Seo, bir kısaltmadır, (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu. Kısaca anlatmak gerekirse, bir evden eve nakliyat firması iseniz, Google veya diğer arama motorlarına evden eve nakliyat yazınca ilk sıralarda çıkmak istiyorsanız, arama motoru optimizasyonu yapmalı, optimizasyon çalışmalarını sürekli biçimde uygulamalısınız. Optimizasyon çalışmalarının neler olduğunu ve nasıl yapıldığını önümüzdeki yazılarda bulabilirsiniz ama önce kısa biçimde seo tarihinden bahsetmek istiyorum.

Dünyanın ilk arama motoru olan Archie 1990 yılında bilgiye daha çabuk ulaşmak amacıyla kuruldu. Archie ile birlikte birçok arama motoru sahne almaya başladı, bunlardan biri de 1998 yılında kurulan Google. 1998 yılıından günümüze kadar gelen Google şu anda en çok kullanılan arama motoru konumunda ve yapılan Seo çalışmaları Google algoritmasına göre şekillenmekte.

Arama motoru optimizasyonu kavramı ise 2006 yılında Rohih Bhargava tarafından ortaya atılmış. Kavram yeni iken ilkel uygulamalar Seo olarak kabul edilmiş fakat günümüzde arama motorlarının spam uygulamalara büyük önlemler alması ile Seo bambaşka bir noktaya gelmiş ve günümüzde her firmanın bir Seo uzmanına ihtiyaç duyduğu noktaya ulaşmıştır.

Seo’nun faydaları nelerdir-Seo ne işe yarar?

  1. Seo sayesinde, işiniz veya firmanız ile ilgili istediğiniz bir kelimeyi arama motorlarında üst sıralara taşıyabilir, birçok kişinin sitenize daha kolay ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
  2. Seo sayesinde firmanıza kurumsallık kazandırabilir, hedef kitlenizin gözünde marka değerinizi arttırabilirsiniz, Seo, kurumsal firmalar için mutlaka yapılması gereken bir marka değeri çalışmasıdır.
  3. Seo sayesinde işiniz veya projeniz ile ilgili uzun vadede büyük kazançlar sağlayabilir, Seo çalışmaları sayesinde uzun süreçte projenizi çok iyi noktalara getirebilirsiniz.
  4. Seo sayesinde diğer pazarlama işlemlerine göre daha az maliyet ile daha büyük karlar elde edebilirsiniz. Seo en ucuz fakat en etkili pazarlama stratejilerinden biridir.
  5. Seo sayesinde internette doğru hedef kitleye hitap edebilir, müşterilerinize doğrudan ulaşabilirsiniz. Seo, internet karmaşıklığının önüne geçer.

Seo, günümüzün en önemli pazarlama stratejilerden biri konumunda ve şüphesiz ki gelecekte Seo(arama motoru optimizasyonu) çok daha önemli bir hale gelecek.

Yazımızın özeti olan kısa ve eğlenceli videomuza göz atabilirsiniz.

Reklomastik bilgiler

Reklomastik dijital pazarlama merkezi olarak, online alanda tüm bilgilerimizi paylaşıyor, paylaştıkça ülkemizin daha başarılı bir ülke olmasını diliyoruz.

İletişime geçebilirsiniz

Bizimle hemen iletişime geçebilir, aklınıza gelen tüm soruları bize sorabilir, projelerinizi bize anlatabilirsiniz.

Yazılarımızı sürekli takip edin

Zorunlu alanları * doldurun.

İlgili yazılarımız

Tüm yazılarımızı gör
Henüz yorum yok
 

Leave a Comment