Kullanıcı temelli web sitesi oluşturmak

1 Yorum

İnternet dünyasında binlerce web sitesi mevcut, bu sitelerin içinde sıyrılmak ve müşteri odaklı bir web sitesi oluşturmak için neler yapılmalı, ne gibi yollar izlenmeli, bu yazımızda bu sorulara cevap vereceğiz.

İyi bir web sitesinde kullanıcılar kendilerini bulmalı, kendilerine özgü şeyler ile karşılaşmalıdır. Kişiye özgün içerikler üretmek ve bunu web sitenize gelen kullanıcıya özgü hale getirmek çok önemli. Bunun için önce web sitenizin hedef kitlesini  iyi belirlemeli ve hedef kitlenizi çok iyi tanımalısınız.

Web sitemiz için doğru hedef kitleyi nasıl seçeriz?

Doğru hedef kitleyi seçmek için öncelikle sektörümüzün genel profilini bilmeli, rakiplerimi çok iyi incelemeliyiz. Hedef kitlemizi belirlerken verdiğimiz hizmetin ne olduğunu, kimlerin bizden hizmet alacağını, gelecek hedeflerimizi, referanslarımızı çok iyi bilmemiz ve bu bilgiler ışığında doğru hedef kitlemizi belirlememiz gerekir. İşin özü kendimizi en iyi şekilde bilmeli, eksik yanlarımızı, güçlü yanlarımızı, gelecekte yerimizi ve fırsatlarımızı çok iyi tanımlamalıyız. Somutlaştıracak olursak,  online satış yaptığınız bir takı firmanız var ve web sitenizin hedef kitlesini belirlemek istiyorsunuz. Öncelikle takılarınızı alacak insanların alım gücü ne, ne amaçla alırlar, bu insanlar normal hayatlarında nasıl yaşıyorlar, neler ile ilgileniyorlar bunları belirleyip bir kağıda yazmanızı öneririm. Hedef kitleniz web sitenizdeki takıları, kendileri için mi, yoksa bir başkasına hediye olarak mı alıyor bu soruyu cevaplamalı, hediye olarak alanlar için ekstra paketler ve seçenekler sunmalı ve bu hedef kitlenizi memnun etmek için ekstra hizmetler sunmalısınız.

Web sitemin kullanıcı memnuniyetini nasıl ölçerim?

Web sitenize giren kullanıcılar, memnun kalıyorlar mı, siteye giren kişi sayısı ile alışveriş oranı ne durumda, bu soruları araştırmalısınız. Web sitenize giren kişiler, sitede nereleri inceliyor, kullanıcılar sitenize girdiğinde ilk nerelerde geziyor ve nereleri tıklıyor, bu konuları yandex ve google’ın eklentilerinden araştırabilir, web sitenize giren kullanıcıların neler yaptığını daha iyi inceleyebilirsiniz.

Kullanıcı temelli web sitesi oluşturmak için neler yapmalıyız?

Peki, web sitemizi kullanıcı odaklı hale getirmek için neler yapmalıyız:

 1. Web sitenize gelen kullanıcıların sitenizde daha uzun süre kalması için içerik üretmeli, daha fazla sitede tutacak görseller veya etkinlikler düzenlemelisiniz.
 2. Kullanıcılar siteye girdiklerinde mutlu olabilecekleri içerikler oluşturulmalı. İkinci kez siteye girmeleri için kampanyalar düzenlenmeli veya kullanıcıya geri bildirim yapılmalı.
 3. Kullanıcıların siteyi daha rahat anlayabileceği, siteyi daha kolay kullanbileceği site haritaları veya site içi yolları gösterici belirteçler düzenlenmeli.
 4. Web sitenizin grafikleri hedef kitlenizi yormamalı, sade ve kolay anlaşılır olmalı.
 5. Siteniz hızlı açılmalı, kullanıcı web sitenize girmek veya sayfalarda ilerlemek için beklememeli.
 6. Web sitenize girildiği ilk anda kullanıcıya web sitenin ne için olduğu ve hangi firmanın veya kişinin sitesi olduğu belirtilmeli. Kullanıcı bu bilgilere ilk ekranda ulaşmalı.

Umarım, bu yazım ile size birşey katabilmiş, kullanıcı dostu bir web site oluşturmanız için bir adım daha atabilmenize katkıda bulunmuştur. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler, nice güzel web siteleri oluşturmanız dileğiyle.

 

Reklomastik bilgiler

Reklomastik dijital pazarlama merkezi olarak, online alanda tüm bilgilerimizi paylaşıyor, paylaştıkça ülkemizin daha başarılı bir ülke olmasını diliyoruz.

İletişime geçebilirsiniz

Bizimle hemen iletişime geçebilir, aklınıza gelen tüm soruları bize sorabilir, projelerinizi bize anlatabilirsiniz.

Yazılarımızı sürekli takip edin

Zorunlu alanları * doldurun.

İlgili yazılarımız

Tüm yazılarımızı gör
1 Yorum
  • Koko
  • Şubat 22, 2016
  Cevapla

  Ben gere7ekten bu web sitesinde yazılı olan bazı şaşırtıcı f6neriler ie7in size teşekkfcr ie7in kfce7fck bir ae7ıklama geliştirmek irosytidu . d6nemli internet bakmaksonunda misafirler ile df6viz parlak f6nerileri ile kabul edilmiştir . Biz site ziyarete7ileri gere7ekten e7ok yararlı ilkeleri ile pek e7ok see7kin insanlarla harika bir toplum ie7inde var olmak olduke7a şanslı olduğunu iddia olacaktır. Ben tfcm web sayfasında kullanılan e7ok şanslı hissediyorum ve e7ok daha fazla parlak kez burada okuma ie7in sabırsızlanıyoruz . Sayesinde bir kez daha tfcm ayrıntıları .

 

Leave a Comment