Günümüzde Uygulanması Gereken Pazarlama Yöntemleri

Henüz yorum yok

Günümüzde pazarlama, eskiye nazaran büyük bir evrim geçirmiş, halen değişmeye ve gelişmeye devam etmektedir. İnternetin hayatımıza girmesi her sektör gibi pazarlama ve reklam sektörünü de tamamen değiştirdi. Geleneksel pazarlama yöntemlerinin artık rekabet için yetmediği, az ve aciz kaldığı bir dönemde yaşamaktayız.

Günümüzde pazarlama 360 derece pazarlama gibi kavramlarla ifade edilip, tüketiciyi her koldan sarmak, her zaman yanında olmak gayesi içindedir. Bununla birlikte 360 derece pazarlama yöntemlerini kullanmayan firmalar ürettikleri ürünü pazarlamakta eskisinden çok daha büyük zorluklarla karşı karşıya kalıyorlar. Bu yazımızda özellikle online alanda yapılması gereken pazarlama yöntemlerine değineceğiz.

Günümüzde Nasıl Pazarlama Yöntemleri Kullanılmalı?

Günümüzdeki pazarlama yönetemleri diye düşününce eski yöntemler unutularak sürekli dijital medya vurgulanır, geleneksel yöntemler unutulur. Oysa, asıl yapılması gereken dijital alan ile geleneksel alanı harmanlayarak doğru pazarlama stratejilerini oluşturmak, hedef kitleyi dört bir yandan sarıp sarmalamaktan geçer. Örnek vererek zihnimizde bu durumu somutlaştıralım. Bir dil okulu olduğumuzu varsayalım, istediğimiz öğrencilere ulaşmak için neler yapabiliriz? Öncelikle şık bir tasarım ile web sitemizi oluşturmalı, online mecraya ilk adımımızı atmalıyız. Buna nazaran günümüzde artık sadece bir web sitesi oluşturmak yeterli olmamakla beraber arama motorlarında görünür olmak yani seo uygulamalarını gerçekleştirmek son derece önemli.

pazarlama

Seo ve Sosyal Medya ile Online Pazarlama

Seo uygulamaları yapmayan web siteleri online mecralarda yok olmaya mahkumdurlar. Geleceğinize yapacağınız en büyük internet yatırımı olan Seo’yu ciddiye alarak uygulamalısınız. İngilizce dil okulu veya Kayseri dil okulu gibi kelimelerde hedef kitlenizin önüne çıkabilmelisiniz. Bunun yanında internet reklamları veya Google Adwords kullanarak hedef kitlenize görünebilirsiniz, fakat bu süreçte hem bütçeniz ağır darbeler alır hem de uzun vadede iyi sonuçlar alamazsınız. İnternet reklamları ve adwords kısa vadede kar elde etmek isteyen firmalar için uygundur ve yapılması gerekir. Bunun yanında günümüzün en büyük reklam ve pazarlama alanı sosyal medyayı atlayamazsınız.

Günümüzde pazarlama stratejilerini oluştururken sosyal medyayı kullanmak son derece önemli. Sosyal medya hem aktif olmalı, hem ilgi çekici paylaşımlar yaratıp insanların sizi paylaşmasını beğenmesini sağlamalı hem de markanızın konumlandırmasını sosyal medya üzerinden gerçekleştirmelisiniz.

seososyalmedya

Video İçerik Üreterek Pazarlama

Günümüzde hedef kitleyi yakalamak eskiye nazaran çok daha kolay ve çok daha masrafsız. Oluşturduğunuz güzel içerikli videoları hedef kitlenize doğru yollarla ileterek, hem markanıza bağlılığı yaratabilir, hem marka değerinize büyük katkılarda bulunabilirsiniz. Dijital alanda kendinizi anlatan veya hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek videoları hem sosyal medyada hem de video paylaşım kanallarında paylaşarak çok daha ucuza etkili bir pazarlama stratejisini belirleyebilirsiniz.

Blog İçerik Üreterek Pazarlama?

Online mecranın en önemli öğesi, olmazsa olmazı ve fark yaratan en büyük parametre içerik. İçeriğin en bol kullanıldığı ve en çok trafik çeken kısmı ise blog içerikler, blog içerikler üreterek, web sitenizdeki blog bölümünde ilgi çekici yazılar yazarak trafiğinizi arttırabilir, hedef kitlenizi yakalayabilirsiniz. Örneğimize tekrar dönüp, bir dil okulu olduğumuzu varsayarsak, web sitemizde ingilizceyi nasıl öğrenirim, yabancı dil öğrenmenin faydaları gibi blog içerikler üreterek hedef kitlemize ulaşabilir. Hedef kitlemizin severek takip ettiği ve saygı duyduğu bir marka yaratabilirsiniz.

icerikkral

İşin Özü

Dijital alandaki pazarlama yöntemlerinden web site tasarımı, Seo uygulamaları, sosyal medya yönetimi, video içerik üretimi, blog içerik üretimine değindiğimiz bu yazımızda kabataslak olarak yapılması gerekenleri anlattık. Pazarlamanın geleneksel yönüne de önümüzdeki yazılarımızda değinip, yine burada yayınlayacağız. Günümüzün pazarlama ruhunu tamamen yakalamanız dileğiyle, yazımı okuduğunuz için teşekkürler.

Reklomastik bilgiler

Reklomastik dijital pazarlama merkezi olarak, online alanda tüm bilgilerimizi paylaşıyor, paylaştıkça ülkemizin daha başarılı bir ülke olmasını diliyoruz.

İletişime geçebilirsiniz

Bizimle hemen iletişime geçebilir, aklınıza gelen tüm soruları bize sorabilir, projelerinizi bize anlatabilirsiniz.

Yazılarımızı sürekli takip edin

Zorunlu alanları * doldurun.

İlgili yazılarımız

Tüm yazılarımızı gör
Henüz yorum yok
 

Leave a Comment