Geleneksel Medyanın Yeni Medyaya Evrimi ve Elektronik Yayıncılık

Henüz yorum yok

Geleneksel ve dijital medya arasında işleyiş sürecleri ve amaç olarak pek bir fark olmasada yeni medya ile geleneksel anlayış büyük ölçüde değişti. Pazarlama stratejileri, yapılması gereken faaliyetler büyük bir değişim ve gelişime uğradı.

Dijital medya ile geleneksel medya arasında, yazarın görevi, içerik üretimi gibi olmazsa olmaz olgular değişmedi. İki medyada da bir yazar içerik üreterek, medyayı oluşturmaya devam ediyor. Değişmeyen bir başka olgu ise kitle. Kitlenin bakış açısı, yaşayış biçimi değişse de iki medya içinde içerik üretiminin amacı, kitlelere ulaşma isteği değişmedi.

Dijital medya ile geleneksel medya arasında ise benzerliklerinden çok farklar göze çarpıyor, öncelikle gelir elde etme biçimleri değişti. Geleneksel bölümde gelirler basılı bir ürünü satarak ve reklam alarak elde edilirken, yeni medyada gelir elde etme biçimi sadece reklam bazlı olarak gerçekleşiyor. Bununla birlikte geleneksel medya hantal kalırken, yeni medya kendini sürekli güncel tutabilmekte ve sürekli yeni içerikler üreterek, kitleye her dakikaya yeni haber sunabilmektedir. Basılı medyada belirli bir zaman beklenirken yeni medya anlayışında zaman kavramı bu şekilde değildir.

Gelenek medya ve dijital medya arasında karşılaştırma yaptığımızda ise birçok alanda avantaj ve dezavantajlara rastlıyoruz. Geleneksel medya elle tutulur bir süreklilik ve somut bir yaşam sunarken, yeni medya daha dijital olup bize sanal içerikler sunabilmektedir. Geleneksel alanda güncellik kavramı basıldığı zaman ile sınırlıyken dijital medyada zaman kavramı olmayıp çok daha güncel içerikler üretilebilmektedir. Dijital medya da çok daha fazla kitlelere çok daha uygun fiyatlara ulaşılabilirken, geleneksel medyada kitlerlere ulaşmak için daha fazla basılı ürün ve daha fazla masraf yapmak gerekiyor.

Gelecek yıllarda yeni medya oluşturmuş olduğu avantajlarla geleneksel medyanın çok daha fazla önüne geçerek, hayatımızın içine daha fazla dahil olacak ve dijitalleşmeye, dijital medyayı kullanmaya devam edeceğiz.

eskimedyayenimedya

Elektronik Yayıncılık ve Eşik Bekçilerinin Yok Oluşu

Elektronik yayıncılık ile birlikte herkes birer içerik üreticisi ve yazar olma niteliği kazanmış ve belli statüleri, becerileri kazanmadan herkes kendi içeriğini üretir hale gelmiştir. Kendi web sitesini ve blogunu oluşturan herkes, kendi yayınını özgürce yapabilir, eşik bekçilerine ihtiyaç duymadan, onlara danışmadan kendi fikirlerini rahatlıkla duyurabilir hale gelmiştir.

Eşik bekçilerini aşarak seslerini duyuran ve toplumda fark yaratmayı amaç edinen insanları örneklerle açıklamamız gerekirse, kendi blogundaki ve sosyal medyasındaki yazılar ile toplumda önemli bir yer edinen Pukkaya değinebiliriz. Pukka kendi halinde bir kızken kendi yaşadıklarını eşik bekçilerinden bağımsız olarak kaleme almış, milyonlarca insana kendini anlatabilmiş ve toplumda önemli bir yer edinmiştir. Bununla birlikte Billur Saatçiyi de kendi blogunu oluşturarak bir ikon haline gelmiş ve özgürce kendini ifade etmiş biri olarak örnek verebiliriz.

Reklomastik bilgiler

Reklomastik dijital pazarlama merkezi olarak, online alanda tüm bilgilerimizi paylaşıyor, paylaştıkça ülkemizin daha başarılı bir ülke olmasını diliyoruz.

İletişime geçebilirsiniz

Bizimle hemen iletişime geçebilir, aklınıza gelen tüm soruları bize sorabilir, projelerinizi bize anlatabilirsiniz.

Yazılarımızı sürekli takip edin

Zorunlu alanları * doldurun.

İlgili yazılarımız

Tüm yazılarımızı gör
Henüz yorum yok
 

Leave a Comment