Alexa nedir nasıl kullanılır?

Henüz yorum yok

Alexa internet dünyasının önemli ölçüm araçlarından biridir. Bununla birlikte Alexa, dünyanın en büyük online projelerinden amazon.com’un 1996 yılında oluşturduğu internet şirketidir. Alexa sayesinde websitenizi analiz ederek, websitenizin hit sayısına dünya ve Türkiye sıralamasına, hangi anahtar kelimeler ile ulaşıldığına ve birçok analiz envanterine ulaşabilirsiniz. Alexa halihazırda en büyük website ölçme aracı olmasına rağmen hala birçok eksik ve yanıltıcı bilgilerde barındırabilmektedir. Örneğin, alexa sıralamasını arttırmak için birçok hile ve özel uygulamalar olmakta bu uygulamalar sebebiyle bazı yanlış websitelerinin alexa değerleri çok yüksek gözükmektedir. Reklomastik olarak bu uygulamaların hiçbirini kullanmıyor ve sizlere de bu uygulamaları hiç tavsiye etmiyoruz. Bu uygulamalar yerine özgün içerik üretmeniz ve doğru seo planlaması yapmanız size çok daha büyük faydalar sağlayacaktır.

Alexa’ya nasıl kayıt olunur?

Alexa’ya kayıt olmanıza gerek yok, alexa aynı google gibi sizi zaten bulacaktır.

Alexa nasıl çalışır?

Alexa kullanıcıların tarayıcılarına kurdukları alexa toolbar sayesinde websitelerinden bilgiler alır ve veritabanında değerlendirir. Alexa’nın websitenizi değerlendirmesi için bu toolbarların olduğu bilgisayarlardan sitenize giriş yapılması gerekir. Aklınızdan “internet cafe’ye gitsem tüm bilgisayarlara alexa toolbar yükleyip web siteme giriş yapsam alexa sıralamam yükselir.” düşünceleri geçebilir, malesef bu ve buna benzer çalışmaları yapan websiteleri var ve Alexa bunların önüne geçemiyor, yani toolbarı olan kişiler sitenize girdiğinde Alexa’da uçuyor, alexa toolbarı olmayanlar sitenize girerse Alexa’nın gözünde siz bir hiç oluyorsunuz. Bu yüzden Alexa tam olarak website ölçüm aracı olarak kullanılamıyor. Peki websitemizi ne ölçer derseniz, bunu ileriki yazılarımızda detaylı bir biçimde bulabilirsiniz.

Alexa’da kimler yükselir?

Alexa toolbarı tarayıcılarında barındıranlar genellikle dijital pazarlama uzmanları, web tasarımcılar, yazılımcılar gibi bilişim sektöründe çalışan kişiler olacağından dolayı bu sektörde hizmet sunan dijital pazarlama portalları, forumlar ve blogların alexa sıralamaları diğer sektördeki rakiplerine göre daha yüksektir.

Alexa’da yükselmek mi Alexa’da düşmek mi?

Alexa sıralamasından bahsederken örneğin, 100 olan sıralamanız 90’a düştüğünden mantık olarak buna yükselme değil, alexa sıralamasında düşmek denmektedir. Fakat dilimizde yükselmek olumlu anlamda kullanıldığından yükselmek terimi de alexa sıralama değişimini tanımlayabilen bir terimdir.

Alexa analiz örneği:

Alexa örneğimizi, ülkemizde eğlenceli içerikler üreten onedio.com üzerinden yapacağız.

alexaonedio

Gördüğünüz gibi Onedio’nun dünya sıralaması 437 Türkiye sıralaması ise 9, yandaki gördüğünüz grafik ise sitenin Alexa sıralamasının nasıl yükseldiğini göstermektedir.

alexa

Alexa’nın sayfasında yer alan aşağıdaki grafikte ise Onedio’ya daha çok hangi ülkelerden girildiğini görebilirsiniz.

alexa

Buradaki istatistiklerde ise bounce rate: hemen çıkma oranı, yani websitenize gelen kullanıcıların sitede hiçbir yere tıklamadan çıkma oranıdır. Daily pageviews per Visitor: ziyaretçi başına ziyaret edilen sayfa, kısacası bir kişinin sitenizde ortalama olarak kaç sayfayı ziyaret ettiğidir. Daily time on site: kullanıcıların web sitenizde ne kadar süre kaldığını gösterir.

Bir aşağıdaki grafiklerde ise Onedio’ya arama motorlarında hangi kelimeler yazılarak ulaşıldığını görebiliyoruz.

backlinkornegi

Buradaki grafiklerde ise Onedio’nun internet ortamındaki backlinklerinin(referans gösteren siteler)  sayısını ve örnekleri görebiliyoruz.

alexason

Bir sonraki görselde ise Onedio’nun alexa’da nasıl tanımlandığını görebiliyoruz.

sonalexa

En son grafiklerde ise websitesine giren kullanıcıların cinsiyetine, eğitimine ve hangi konumlardan giriş yapıldığını görebiliyoruz.

Bu Alexa analiz ölçümü örneğinde ufak bilgiler vermeye çalıştık fakat siz de Alexa’da premium hesap açarak daha detaylı analizler yapabilirsiniz.

Son olarak da Alexa’nın Dünya ve  Türkiye sıralamasının en yukarılarındaki 10 websitesini sizinle paylaşıyoruz.

Alexa Türkiye Sıralaması

1- google.com.tr

2-facebook.com

3-google.com

4-youtube.com

5-sahibinden.com

6-twitter.com

7-eksisozluk.com

8-milliyet.com.tr

9-onedio.com

10-hurriyet.com.tr

Alexa Dünya Sıralaması

1-google.com

2-facebook.com

3-youtube.com

4-baidu.com

5-yahoo.com

6-amazon.com

7-wikipedia.org

8-Qq.com

9-twitter.com

10-taobao.com

 

Alexa ile ilgili yazımızı okuduğunuz için teşekkürler, diğer yazılarımızı inceleyerek dijital pazarlama alanında daha fazla bilgiler edinebilirsiniz.

 

Reklomastik bilgiler

Reklomastik dijital pazarlama merkezi olarak, online alanda tüm bilgilerimizi paylaşıyor, paylaştıkça ülkemizin daha başarılı bir ülke olmasını diliyoruz.

İletişime geçebilirsiniz

Bizimle hemen iletişime geçebilir, aklınıza gelen tüm soruları bize sorabilir, projelerinizi bize anlatabilirsiniz.

Yazılarımızı sürekli takip edin

Zorunlu alanları * doldurun.

İlgili yazılarımız

Tüm yazılarımızı gör
Henüz yorum yok
 

Leave a Comment